Co to jest pantomogram?

Pantomogram (potocznie nazywane również panoramicznym) wykonuje się w celu zdiagnozowania stanu uzębienia i podjęcia ewentualnego leczenia. Jest to technik radiologiczna używana w celu otrzymania pojedynczego zdjęcia struktur twarzy, na którym uwidacznia się szczęka, żuchwa i łuki zębowe. Jest ono konieczne przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego oraz przed chirurgicznym usunięciem zatrzymanych zębów. W implantologi pomaga ocenić ilość kości i miejsce, w którym ma zostać wprowadzony implant.

Jak wygląda wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów?

Wykonanie zdjęcia panoramicznego jest dla Pacjenta całkowicie bezbolesne. Czas wykonania nie zajmuje więcej niż kilkanaście sekund. Pacjent musi zdjąć wszelką biżuterię z twarzy i okolic, założyć specjalistyczny fartuch ochronny, następnie stanąć w bezruchu we wskazanym przez operatora miejscu. Kiedy już wszystkie te czynności zostaną wykonane, głowica porusza się dookoła głowy rzucając promienie rentgenowskie na rejestrator. Zdjęcie pojawia się w komputerze i w przeciągu kilku minut jest nagrywane na płytę CD.

Jak często powinno się wykonywać pantomogram?

Przejęte jest, że panoramiczny rentgen zębów jest aktualny około roku od jego wykonania. W zależności od zmian dokonanych podczas leczenia i od stanu uzębienia pacjenta może być konieczne powtórzenie badania.

Czy zdjęcie panoramiczne jest bezpieczne?

Wykonanie pantomogramu jest jak najbardziej bezpieczne. Otrzymywana przez Pacjenta dawka promieniowania jest około 8-krotnie mniejsza niż przelot samolotem z Los Angeles do New York. Należy także podkreślić, że osoba, której wykonuje się zdjęcie, zostaje dodatkowo zabezpieczona poprzez nałożenie specjalnego ochronnego fartucha wykonanego z ołowiu.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Głównym przeciwwskazaniem do wykonania zdjęcia jest ciąża, gdyż rozwijający się płód wykazuje szczególną wrażliwość na niekorzystne oddziaływanie promieniowania jonizującego. Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że pacjentka może być w ciąży to trzeba o tym poinformować pracownika.

Czy do badania trzeba się przygotowywać?

Nie trzeba się przygotowywać do badania. Należy jedynie przyjść z odpowiednim skierowaniem wypisanym przez lekarza.